Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı bir işçinin çalıştığı yerde, her bir yıla karşılık olarak işçiye çalıştığı yıl süresince toplu halde ödenen tazminattır. Ancak buna ha kazanmanın bazı koşulları da vardır. İlk olarak kişinin sigortalı olması ve iş yerine minimum 1 yıl çalışması aranır.  Lakin bunlar tek başına kıdem tazminatı alabilmek için yeterli değildir. Kıdem tazminatı alabilmek için aşağıdaki durumlardan biri de gerçekleşmelidir;

 1. Çalışanın hayatını kaybetmesi
 2. Makullük durumunun meydana gelmesi
 3. Emekliliğe hak kazanılması
 4. Erkek çalışanın askerlik görevini yerine getirme için silah altına alınması
 5. Kadın çalışanın evlendikten sonraki 1 sene içinde işten ayrılmak istemesi
 6. İş yerinde bir haftadan uzun süreyle işin durmasına sebep olacak halin meydana gelmesi
 7. Çalışanın başka bir çalışanca cinsel tacize uğradıktan sonra, bunu iş verene bildirmesine karşılık bir önlemin alınmaması
 8. İşverenin çalışandan yasadışı bir iş talep etmesi
 9. Çalışana ya da çalışanın aile fertlerinden birine işveren tarafından hakaret edilmesi, onur kırıcı ithamlarda veya cinsel tacizde bulunulması
 10. İşverenin iş sözleşmesinin imzalandığı anda çalışana iş niteliği hakkında yanlış bilgi sağlaması
 11. İşveren veya birlikte çalışmak durumunda olduğu kişinin, bulaşıcı hastalığa yakalanması
 12. İşverenin kanunda belirtilen haklı sebeplerden birine dayanmadan personeli işten çıkartması
 13. İş sözleşmesine söz konusu olan işin çalışan sağlını veya yaşam şeklini tehlikeye atması

Kıdem tazminatı nedir ve nasıl alınır için bunlardan biri de gerçekleşmelidir. Bu durumla çalışan fesih yolu ile sözleşmesini feshederek kıdem tazminatı alabilir. Kıdem tazminatı zamanında ödenmezse, mahkeme yoluyla yasal faizle beraber elde edilebilir.

Eğer kıdem tazminatı hakkında bilgi almak istiyorsanız Sakarya Ticaret Avukatı alanında hizmet veren Gündüz Hukuk bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır iş kanuna tabi iş yerinde minimum 1 sene çalışan işçinin, işyerinde kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde ayrılması durumunda her sene için kendine 30 günlük son brüt ücret tutarında hesaplanır.

Her yıl ödenecek olan tazminat miktarı, tavan rakamını geçmez. Tam yıl dışında halan sürelerde ise 30 gün üzerinden ortalama yapılarak tazminat miktarı elde edilir. 2022 senesi birinci yarısı için Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilen kıdem tazminatı tavan tutarı 10,596,74 Tür lirasıdır.

BU bakımdan brüt ücreti bundan yüksek olan işçilerin elde edilebileceği tazminat, senelik olarak bu tutardadır. Bu tazminat, sigorta priminden muaf tutulur. Sakarya avukat olarak görev yapan büromuz sizin için gerekli hesaplamaları gerçekleştirmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Gerçekleşir?

Kıdem tazminatı hesaplanırken personelin çalıştığı toplam süre belirlenir. Bundan sonra kıdem tazminatı nasıl hesaplanır konusunda kişinin çalıştığı toplam yıl sayısıyla aldığı son brüt ücret çarpılır. Yol, yemek ve diğer yan ödemeler de buna dahildir.

Tam sene sürenin dışında olan sürenin toplam gün sayısı tespit edilerek, bu günlük brüt ücret ile çarpılır. Böylece görülen tutardan yüzde 0,759 oranında damga vergisi kesilir. Geriye kalan tutar da kıdem tazminatı gösterir.

Kıdem tazminatı almak istiyorsanız ve mevcut hukuki süreç, tutar konusunda bilgi almak istiyorsanız Avukat Mehmet Emin Gündüz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Kimler Alabilir?

Kıdem tazminatı bir iş yerinde bir seneden fazla çalışan kişiler tarafından, gerekli koşulları da yerine getirmesiyle beraber alınabilir. Eğer bu koşullar sağlanmıyorsa ya da işveren iş anlaşmasını kusurlar nedeniyle bitirmişse alınamayabilir.

Ayrıca kimler kıdem tazminatı alabilir kapsamında kendi içini yapanlar ile 4C sınıfı memurlar bunu alamaz. 

Makalemizi beğendiyseniz iş kazası durumunda tazminat şartları için ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.