Aile Şirketleri Danışmanlığı Nedir? Aile Anayasası Nasıl Hazırlanır?

Aile anayasası ne demek? Aile firmalarında ve işletmelerinde kişisel amaçlar aile amaçları ve şirket amaçları zaman zaman ya da sürekli birbiriyle kesişebilir. Bu durumdan aileye ve işletmeye zarar verebilir. Aile Anayasası bu konuda aile ve işletmeyi korumak, kesişmelerin çözümüne harcanacak zamanı minimuma indirmeyi amaçlar.

Ailenin misyonu, vizyonu, değer yargılanır ve felsefesi doğrultusunda, aileyle şirket aktivitelerinin birbiriyle nasıl etkileşime gireceğini düzenleyerek, hukuki temellere dayandırarak yazılı belge haline getir.

Böylece şirketin kurumsallaşmanın yanı sıra aile ilişkilerinin de kurumsallaşması amaçlanır. Aile anayasası nasıl olmalı konusunda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Sakarya Ticaret Avukatı hizmeti veren Gündüz Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek, tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Aile Anayasası Neleri Kapsar?

Aile Anayasası yapısı itibariyle geniş bir kapsama sahiptir. Ancak öncesinden içinde nelerin olacağı dikkatli bir şekilde düşünülmeli, ailenin işi nasıl etkilediği ya da etkileyeceği değerlendirmeye alınmalıdır. Bu çerçevede uzman avukat desteği alınmalıdır. Aile anayasası nasıl olmalı içine alınabilecek bazı konular şöyledir;

 1. Aile fertlerinin birbirleri ile olan ilişkileri
 2. Aile üyelerinin profesyonel çalışanlar ile birlikte olan ilişkileri
 3. Halef planlaması ve halef seçimi
 4. Ailenin mülk ve miras dağılımıyla devri
 5. Aile meclisinin çalışma biçimi
 6. Eğitim stratejileri
 7. Aile konseyi yapıları

Aile Anayasası nasıl olmalı arasında yer alan aile konseyi, aile üyelerini tanımlar. Ardından firma/işletmede söz sahibi olacak yahut öneriler sunacak mekanizma heyettir. Bu bakımdan yönetim kurulu ve aile konseyinin ilişkileri de önem taşır. Dolayısıyla anlaşma içinde buna da yer verilmesi gerekir.

Aile Anlaşması İle Nelere Yanıt Alınır?

Aile firmalarında ve işletmelerinde bazen kişisel amaçlar aile amaçlar ve şirket amaçlar birbiri ile çatışabilir. Bu durum bir süre sonra sadece aileye değil, aynı zamanda firmaya da ciddi zararlar verilebilir. Bu bakımdan Aile Anayasası’nın aile işletmelerine sağladığı yararlar nelerdir ilk olarak bunların önüne geçmeyi, minimum seviyeye indirmeyi ve kısa sürede çözmeyi sağlar.

Bunun dışında doğru hazırlanan bir aile anlaşması ile aşağıda bulunan sorulara yanıt almanız da mümkündür;

 1. Aile firması, devam etmeyi neden taahhüt ediyor?
 2. Ailenin ana değerleri neler?
 3. Ailenin hangi önceliklere sahip?
 4. İşe yansıyacak olan zayıf ve güçlü yönler neler?
 5. Şirketinizin ailenizden gereksinimleri neler?
 6. Ailenizin inandığı ve nesilden nesle iletmek istediği değeler hangileri?
 7. Şirket hisse devri hangi koşullarda, nasıl ve kimde, kimlerde olmalı?
 8. Yönetim otoritesinin devri hangi koşullarda olmalı?
 9. Yönetim sorumluluklarının devri nasıl ve ne zaman olmalı?

Tüm bunlar sayesinde Aile Anayasası’nın aile işletmelerine sağladığı yararlar nelerdir firmanızı, işletmenizi daha iyi yönetmenize yardımcı olur. Özellikle yapının büyümesi ve genişlemesi, bu anayasayı daha fazla ön plana çıkartır.

Aile Anayasasında Hangi Maddeler Yer Almalı?

Aile anayasası dikkatli ve profesyonel bir şekilde hazırlanması gereken bir yapıya sahiptir. Aile anayasası örnek içinde yer alması önerilen konulardan bazıları şöyledir;

 1. Aile Meclisi (Konseyi)
 2. Aile Meclisi Oluşumu
 3. Aile Meclisi Toplantı Gündemi Ve Yeter Sayısı
 4. Aile Meclisi Temel Faaliyetleri Konuları
 5. Aile Meclisi Organları (Başkan Ve Yürütme İcra Kurulu)
 6. Aile Meclisi Yürütme (İcra) Kurulunda Toplantı Ve Karar Alma Yöntemi
 7. Ortaklar Kurulu
 8. Ortaklar Kurulu Oluşumu
 9. Ortaklar Kurulu Toplantı Gündemi ve Yeter Sayısı
 10. Ortaklar Kurulu Temel Faaliyet Konuları

Aile anayasası maddeleri bunların haricinde de çoğaltılabilir. Eğer size uygun çözümler arıyorsanız, avukat Mehmet Emin Gündüz ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.